Полтавська обласна бібліотека
для дітей ім. Панаса Мирного

«Авторитет імені»

Віктор Близнець (10.04.1933 – 2.02.1981)

Україна має багато талановитих українських дитячих письменників. 10 квітня ми відзначаємо 85-річчя з дня народження одного з найяскравіших дитячих письменників — Віктора Близнеця.

А ось тут і починається цікаве. Виявляється, що ця дата є умовною. Коли письменник був маленьким хлопчиком, то не мав метрики, яка б засвідчувала дату його народження. Під час ІІ світової війни сільський архів, де зберігалися відомості про народження майбутнього письменника, згорів у пічці, щоб якось зігрітися під час холодної воєнної зими. Отож, хлопчик залишився «безпашпортним». За спогадами матусі, Віктор Близнець народився у голодний рік напередодні Великодня. Тому на сімейній раді постановили, що датою народження Віктора буде 10 квітня (бо кругле число) 1933 року.

Народився Віктор Близнець у  селі Володимирівка, що на Кіровоградщині у звичайній хліборобській багатодітній родині. У сім’ї був він четвертою дитиною.

«Саме тут, у маленькому степовому селі Володимирівці, я й побачив світ, далекі імлисті обрії, сиві полинові рівнини, що нагадували хмаристе небо і тонули в ньому. Небо й степ — оце й заповнило душу, все моє життя — мабуть, до смертного часу. Степ, і небо, і спека, і курява на шляху, і хлопчачі далекі мандри — цього не забути ні вві сні, ні в лихоманці», — писав пізніше письменник.

Наука Віктору давалася легко, та найбільше він любив літературу. У своїй автобіографічній довідці Віктор Семенович писав: «Одна людина була для мене і Шекспіром, і Котигорошком, і Сагайдачним. Це – мій батько. Він для мене – жива історія з усім минулим, сучасним і прийдешнім… Він був для нас першою книгою, першою школою, відкривав для нас землю батьків, її родильні муки і весільні торжества. Для нас, малих, це було як причастя до святині, до таїни нашого земного бога».

Спогади письменника про рідний край, родину, друзів закарбувалися у пам’яті майбутнього письменника назавжди і цим тісним зв’язком з минулим були пройняті усі його твори.

Віктор Близнець  глибоко знав дитячу психологію і це допомагало йому яскраво розкривати характери своїх персонажів у своїх творах для дітей і про дітей.

Публікуватися Віктор Близнець почав 1959 року. Першою ж дитячою книжкою була збірка оповідань «Ойойкове гніздо», яка вийшла у світ 1963 року.

З-під пере письменника вийшли такі дитячі твори:

«Паруси над степом» (1965)

«Древляни» (1968)

«Звук павутинки» (1970)

«Мовчун» (1972)

«Підземні барикади» (1977)

«Як народжується стежка» (1977)

«Женя і Синько» (1977)

«Земля Світлячків» (1979)

«Вибух» (1980) та інші.

В книгах Віктора Близнеця часто ідуть поруч реальність і вигадка, казка і легенда. Як писав сам автор «…думаю, що людина з роками розгублює величезні, закладені самою природою багатства свого… фантастичного світу. А хто зумів зберегти, той щасливий…».


Новини події

Сторінка читача

Пошук